Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia budowlana to niezwykle ważna kwestia, która do niedawna była traktowana z przymrużeniem oka. Obecnie nowoczesne budynki stawiają na rozwiązania budżetowe, którymi oczywiście jest odzysk ciepła. Z tego powodu inwestorzy coraz częściej decydują się na instalację rekonwalescentów.

Czym jest odzyskiwanie?

Nowoczesne systemy mechaniczne z odzyskiem ciepła, czyli regeneracyjne, to nowoczesne systemy, które zostały wprowadzone, ponieważ wentylacja grawitacyjna była mniej skuteczna, zawodziła przy zmianach atmosferycznych i stała się całkowicie bezużyteczna przy temperaturach poniżej 12 stopni. Z kolei wspomniana wentylacja mechaniczna z powodzeniem sprawdza się niezależnie od warunków atmosferycznych przez cały rok.

Jak przygotować budynek do instalacji rekonwalescencyjnej?

Aby sama wentylacja była niezakłócona, obiekt musi być odpowiednio przygotowany, a warunki mogące powodować utratę ciepła z pomieszczenia powinny być ograniczone. Po pierwsze, tam, gdzie jest już zainstalowana wentylacja grawitacyjna, należy ją przykryć, aby sam regen działał prawidłowo. Jeśli ten ważny etap zostanie pominięty, zimne powietrze nadal będzie napływać do budynku, co oznacza, że ​​warstwa ciepłego powietrza nie może się zregenerować. To samo dotyczy powierzchni nieizolacyjnych. W takim przypadku konieczna jest wymiana okien na szczelne i ocieplenie poddasza.

System działania

Najważniejszym elementem wentylacji mechanicznej jest wymiennik ciepła, którego zadaniem jest odzyskiwanie ciepła. Za przepływ powietrza odpowiadają wentylatory umieszczone po obu stronach pomieszczenia, dzięki czemu proporcja powietrza wchodzącego i wychodzącego z pomieszczenia jest zawsze na tym samym poziomie.

Instalacja

Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia budowlana

Wentylacja mechaniczna jako nowoczesna technologia budowlana

Przed zainstalowaniem odzysku ciepła należy przygotować dokładny projekt określający prawidłową moc urządzenia, którego zadaniem będzie odzysk ciepła. W związku z tym ważna jest wielkość budynku, rozmieszczenie pomieszczeń i liczba mieszkańców. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, nie ma obaw o nieskuteczność rekonwalescencji. Dlaczego warto montować? W kontekście dostarczania nowoczesnych technologii do budynków, temat energii odnawialnej powracał kilkakrotnie, ale w zakresie odpowiedniej wentylacji nie zaproponowano do tej pory lepszego rozwiązania, czyli renowacji. Filtracja i świeże powietrze, odzysk ciepła to jedne z wielu zalet. Kolejną korzystną cechą jest oszczędność ogrzewania, odzysk mas gorącego powietrza jest często do 40% ekonomiczny. Opcje filtracji powietrza nawiewanego są również ważne ze względu na niską jakość powietrza w Polsce. Trzeba przyznać, że szczegółowe badania nie wróżą nic dobrego, a ograniczenia unijne nie są bezcelowe.

Filtr powietrza wewnątrz wymiennika ciepła oczyszcza powietrze zewnętrzne i chroni nasz układ oddechowy przed czynnikami chorobotwórczymi, takimi jak kurz i kurz. Kolejną ważną informacją jest to, że cały mechanizm wentylacji mechanicznej, a w szczególności jej intensywność, może być programowany przez użytkownika w trybie tygodniowym. Jeśli nikogo nie ma w domu, ciężka praca zdrowiejącej osoby jest niepotrzebna.

Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna

Porównując te dwa systemy wentylacyjne, najpierw należy wspomnieć o koszcie. Wentylacja grawitacyjna wydaje się tańszym rozwiązaniem. Jednak ten pogląd się zmieni, zwiększając koszty związane z budowaniem kanałów wentylacyjnych, kominów i okien wyposażonych w dyfuzory, nie wspominając o znacznych stratach ciepła. Co prawda w sytuacjach rekuperacyjnych użytkownicy zmuszeni są do regularnej wymiany filtrów, co nie należy do najtańszych, ale całkowite osiadanie sprzyja tej formie wentylacji. Ponadto inwestorzy coraz częściej decydują się na łączenie wellness z fotowoltaiką. Rosnące ceny nie są korzystną kwestią, więc to intuicyjne rozwiązanie pozwala cieszyć się nowoczesną technologią przy rozsądnym budżecie.

Aby cieszyć się korzyściami płynącymi z rehabilitacji warto zdać się na specjalistę, który zamontuje ją zgodnie z wytycznymi. Tak się składa, że ​​zainstalowała go firma, która dopiero zaczynała rozumieć nowoczesne rozwiązania, po czym stwierdziła, że ​​został zainstalowany nieprawidłowo, co z kolei wpłynęło na słabą wentylację w domu i dyskomfort dla mieszkańców. Profesjonalny zespół wykazuje się powagą już na etapie projektu, pozwalając wreszcie cieszyć się czystym powietrzem wolnym od zbędnego kurzu, kurzu i innych alergenów wpływających na samopoczucie członków rodziny. Wybór doświadczonej firmy instalacyjnej zapewnia wieloletni komfort. Czasami, zamiast martwić się później o jego normalne funkcjonowanie, lepiej wyznaczyć większy budżet na prace związane z obiektem, a taniej nie znaczy lepiej.