Zaplanowanie leczenia u dentysty, jest ważną częścią profesjonalnie przeprowadzonego procesu leczniczego, powalającą na zapoznanie się z zakresem, harmonogramem i kosztem prac w stomatologicznej klinice, jak i z przewidywanymi efektami końcowymi.
Postawienie właściwej diagnozy
Najistotniejsze będzie przeprowadzenie wstępnych badań, które opierają się przede wszystkim na oględzinach w jamie ustnej, jak i wywiadzie lekarskim. Pozwalają one na określenie poziomu higieny w jamie ustnej i jej stanu ogólnego. Stomatolog Wrocław, zawsze zauważy ubytki, nawet bez zastosowania specjalistycznego zakresu badań i oceni kondycję ogólną każdego spośród zębów pacjenta. W stomatologii, stosowane są różnego typu dokładne badania i parametry, które będą w stanie określić wybraną zdrowotną sytuację. Przykład stanowić może poddanie ocenie higieny w jamie ustnej, co jest wyrażane przy pomocy niżej wymienionych wskaźników:
- wskaźnik bakteryjnej płytki Pl. I. – pozwala na poddanie ocenie stopnia nasilenia płytki nazębnej w tych miejscach, z których najtrudniej się ją usuwa – są to przykładowo okolice szyjki zęba. Wyniki podawane są w numerycznej skali w przedziale 0-3,
- API – jest to najczęściej używany wskaźnik, przy pomocy którego zbadać można obecność nazębnej płytki w międzyzębowych przestrzeniach. Później można procentowo określić, ile spośród tej przestrzeni zostało zajęte przez ową płytkę. Celem uzyskania właściwego wyniku, ilość przestrzeni z płytką należy podzielić przez wszelkie poddawane badaniu przestrzenie i pomnożyć przez 100. Uzyskany dzięki temu procentowy wynik, da obraz higieny w jamie ustnej pacjenta,
- wskaźnik higieny w jamie ustnej OHI – jest najbardziej wnikliwym wskaźnikiem, który ocenia nie tylko stopień obecności nalotu, ale również nazębnego kamienia. Osobno otrzymywany jest wskaźnik kamienia oraz wskaźnik nalotu, po czym można zsumowane rezultaty podzielić przez ilość zbadanych zębów – wtedy otrzymamy wskaźnik OHI.
Opierając się na powyższych wskaźnikach, możliwe jest poddanie ocenie kondycji w jamie ustnej. Ponadto, można się dowiedzieć sporo na temat nawyków żywieniowych pacjentów i o tym, w jaki sposób dbają oni o higienę. Dzięki temu, stomatolodzy wiedzą, czy niezbędny będzie w wybranym przypadku instruktaż na temat czynności umożliwiających zadbać nie o śnieżnobiały oraz zdrowy uśmiech.
Polecamy zobaczyć :
implanty stomatologiczne Szczecin na stronie www.doboszimplanty.pl/cennik/
Wywiad lekarski
Ważną kwestię, stanowi także lekarski wywiad przeprowadzony z pacjentem. Dla dentysty, będzie to bardzo cenne źródło informacji na temat ogólnego stanu zdrowia leczonej osoby, o tym, jakim zabiegom była wcześniej poddawana, jak dba ona o kondycję swojej jamy ustnej i jaki prowadzi na co dzień styl życia. Rozmowa nie tylko pomoże dentyście w ustaleniu kilku istotnych faktów, ale także da możliwość do nawiązywania kontaktu, a przy tym również zbudowania ważnej podczas procesu leczenia, relacji pacjent-lekarz. Na przykładzie wielu pacjentów, można stwierdzić, jakie panuje ogólne przekonanie o niektórych zabiegach – czy występują symptomy dentofobii, oraz czy niezbędny jest instruktaż w zakresie prawidłowego zadbania o higienę w jamie ustnej.
Stomatolog, może także dobrać najlepszą opcję znieczulenia, jeśli takie będzie w ogóle konieczne. Zatem wywiad, stanowi podstawę do dokładnego określenia planu leczenia dla danego pacjenta.
W niektórych sytuacjach, niezbędne będzie przeprowadzenie specjalnych badań, za sprawą których można dokładniej ocenić stan kości szczęki, dziąseł, uzębienia oraz jamy ustnej. Podczas planowania większości spośród zabiegów w zakresie pedodoncji, protetyki, endodoncji czy chirurgii stomatologicznej, niezbędne jest przeprowadzenie dokładniejszych badań, za sprawą których można poddać ocenie stan struktury wewnętrznej uzębienia oraz zaplanować właściwe etapy procesu leczniczego. Jeżeli zauważalne będą wybrane ubytki, które wymagają skomplikowanego i długiego leczenia, na przykład kanałowego, niezbędne jest tutaj wykonanie zdjęcia RTG.
Dzięki temu, można uzyskać pełen obraz struktury wewnętrznej uzębienia, długość i ułożenie ich kanałów, co umożliwia dobranie właściwej metody leczniczej. Celem wykonania zdjęć, wykorzystuje się specjalistyczne rentgenowskie oraz tomograficzne aparaty. Dzisiaj, są one wyposażane w odbiorniki cyfrowe – a nie, jak to miało miejsce niegdyś w kliszę. To pozwala na uzyskanie wydruku RTG, zaraz po jego zrobieniu. Dzięki temu zyskujemy możliwość graficznej obróbki zdjęcia oraz zmniejszenia czy zwiększenia użytej dawki promieniowania, co jest bardzo korzystne dla pacjentów. Doświadczeni stomatolodzy, zdają sobie sprawę z tego, iż wybranych zmian i schorzeń w obrębie jamy ustnej, nie da się od razu zauważyć.
Po przeprowadzeniu wszelkich badań, dentysta otrzyma pełen obraz jamy ustnej danego pacjenta. Dowie się, jaka część uzębienia wymaga wdrożenia leczenia i jak długi będzie ono trwało. Pacjenci, winni być świadomi wszelkich działań w zakresie leczenia, a także znać stan swojego uzębienia i sposoby, które pozwolą im o nie zadbać.