Rodzaje zabiegów wykonywanych przez ortopedów w Szczecinie – Ruch jest nieodłączną częścią życia człowieka i jest jedną z najważniejszych funkcji organizmu dzięki pracy narządu ruchu. Naruszenie jego funkcji może mieć nieodwracalne skutki, dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistą. Chirurg ortopeda w Szczecinie leczy schorzenia narządu ruchu zgodnie z indywidualnymi cechami pacjenta.

Lekarze tej specjalności leczą choroby i wady narządu ruchu. Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert zajmują się zmianami wrodzonymi, wadami rozwojowymi układu kostnego, powikłaniami po chorobach zakaźnych, przewlekłymi i pierwotnymi urazami domowymi oraz stanami pourazowymi i chorobami układu kostnego.

Kierunek terapii ortopedycznej

To, co leczy chirurg ortopeda, zależy od jego specjalności:

  1. Ortopedia ambulatoryjna – profilaktyka chorób kości, niechirurgiczne leczenie przewlekłych schorzeń stawów i kości.
  2. Ortopedia chirurgiczna (stopa, kręgosłup, dłonie) – radykalne leczenie schorzeń kości, więzadeł i stawów.
  3. Endoprotezy (stawowe, kostne) – Naprawa chirurgiczna, gdy stawu i kości nie da się uratować innymi metodami leczenia.
  4. Traumatologia i Ortopedia (w tym Ortopedia Sportowa) – Zachowawcze i chirurgiczne leczenie urazów układu kostnego, w tym określonych urazów sportowych.
  5. Ortopedia Dziecięca i Młodzieżowa – Profilaktyka i leczenie wad układu kostnego u dzieci do 1 roku życia, małych dzieci i młodzieży.

Jakie narządy leczy ortopeda w Szczecinie?

Struktury układu mięśniowo-szkieletowego obejmują:

  • szkielet (twarda część kości)
  • więzadła (włókniste związki, które utrzymują razem strukturę kości)
  • mięsień (zespół włókien mięśniowych)
  • ścięgna (części mięśni odpowiedzialne za przyczepianie ich do kości)
  • powięź (tkanka łączna pokrywająca różne struktury ciała).
Rodzaje zabiegów wykonywanych przez ortopedów

Rodzaje zabiegów wykonywanych przez ortopedów

Podczas wizyty u chirurga plastycznego w Szczecinie ocenione zostaną widoczne uszkodzenia strukturalne, a następnie mogą zostać zlecone dodatkowe badania (MRI, USG, RTG itp.) lub diagnostyka laboratoryjna (badania). Na podstawie opinii pacjenta i wyników badań ortopeda opracowuje spersonalizowany plan leczenia, towarzyszy pacjentowi przez cały okres leczenia, bierze pod uwagę jego odczucia i obserwuje dynamikę stanu podczas kolejnych wizyt kontrolnych. W szczególności należy zaznaczyć, że po urazie nie widać urazu (oś kończyny nie jest złamana, nie ma stanu zapalnego, zaczerwienienia skóry, bólu) nie oznacza to, że nie doszło do urazu wewnętrznego.

Przyczyny schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego

Istnieje wiele przyczyn schorzeń narządu ruchu, które wymagają obserwacji przez chirurga ortopedę. Można je podzielić na następujące grupy:

  • przeciążenia sportowców lub pracowników podczas forsownej pracy fizycznej jako przyczyna schorzeń kręgosłupa i stawów,
  • nadwaga,
  • zaburzenie metaboliczne,
  • brak ruchu prowadzi do niedostatecznego ukrwienia mięśni, kości i chrząstek, co prowadzi do rozwoju chorób kręgosłupa.

Późne rozpoznanie schorzeń narządu ruchu może prowadzić do poważnych, nieodwracalnych konsekwencji związanych z niepełnosprawnością ruchową. Wzrost znaczenia pomocy chirurgów ortopedów, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem schorzeń narządu ruchu. Osoba po konsultacji ortopedycznej musi stosować się do zaleceń eksperta: prowadzić zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiać. Zadbaj o odpowiednią aktywność fizyczną, fizjoterapię, badania profilaktyczne, a w razie najmniejszego dyskomfortu umów się na wizytę do ortopedy w Szczecinie.

Jakie schorzenia leczy lekarz ortopeda w Szczecinie?

Główne schorzenia wymagające interwencji ortopedycznej:

  • Osteochondroza – choroba różnych części kręgosłupa
  • Wady wrodzone (kręcz szyi i dysplazja stawu biodrowego)
  • Wrodzona stopa końsko-szpotawa, płaskostopie
  • Reumatyzm
  • Złamania i zwichnięcia
  • Artropatia i zapalenie kaletki to choroby zapalne stawów i kaletki okołostawowej.

Diagnostyka i leczenie przez lekarzy ortopedów w Szczecinie

Zdaniem pacjentów dobry lekarz ortopeda nie tylko leczy schorzenia narządu ruchu, ale także w razie potrzeby kieruje pacjenta do innych specjalistów w zależności od specyfiki choroby i jej złożoności: neurologa, reumatologa, lekarzy, endokrynologów itp.

Kompleksowe leczenie opracowane przez chirurga ortopedę w Szczecinie obejmuje:

  1. Zabiegi inwazyjne: Iniekcje dostawowe i okołostawowe (kortykosteroidy, preparaty kwasu hialuronowego, osocze bogatopłytkowe). Ich główną rolą jest zmniejszanie stanu zapalnego i uśmierzanie bólu.
  2. Fizjoterapia: terapia manualna, terapia ultradźwiękami, laseroterapia itp.
  3. Masaż (pomaga poprawić krążenie krwi)
  4. Ćwiczenia terapeutyczne oparte na indywidualnym planie, mające na celu wzmocnienie mięśni
  5. Stosowanie wyrobów ortopedycznych (wkładki ortopedyczne, ortezy stóp, bandaże, gorsety itp.)

W Szczecinie zwykle po pół roku intensywnej terapii przeprowadzany jest przegląd, konsultacja z lekarzem ortopedą w celu ustalenia, czy jest pozytywna tendencja, wysłuchanie opinii pacjenta na temat wybranego leczenia i opracowanie dalszych planów leczenia na podstawie podstawa tego.