Kto może prowadzić biuro rachunkowe po deregulacji? Prowadzenie biura rachunkowego to wielkie marzenie wielu osób, które zajmują się księgowością. Ciężka praca i pasja to dwie ważne rzeczy, które mogą doprowadzić księgowego właśnie do tego. Jeszcze jakiś czas temu, gdy ten zawód był regulowany, biuro rachunkowe mogło zostać założone jedynie przez osobę, która uzyskała specjalny certyfikat, jednak teraz to się już zmieniło.
Czy warto prowadzić biuro rachunkowe?
Rachunkowość to bardzo ciekawa dziedzina, która jednak jest również niezwykle trudna do opanowania. Jest jednak w Polsce wiele osób, które mimo wielu kłopotów, choćby związanych z ciągle zmieniającymi się przepisami, chce wykonywać ten zawód i nie wyobraża sobie, aby z niego zrezygnować. Wielu księgowych pracuje jednak na etacie, część z nich co jakiś czas rozważa, czy może nie warto założyć własne biuro, które będzie świadczyć usługi rachunkowe? Powodów, które mogą świadczyć o tym, że warto, jest co najmniej kilka:
- Duża swoboda pracy – jest to powód, który tak naprawdę może pasować do każdej działalności gospodarczej. Osoby, które decyduję się na założenie własnego przedsiębiorstwa, mają całkowitą swobodę, jeśli chodzi i wybór godzin i miejsca pracy. Oczywiście, wielu osobom biuro rachunkowe kojarzy się raczej z biurem z prawdziwego zdarzenia, które znajduje się gdzieś w centrum miasta, czy też na osiedlu i jest pełne pracowników. Oczywiście, w wielu przypadkach tak jest. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiła się również możliwość pracy zdalnej. Czyli tak naprawdę można być księgowym w każdym zakątku ziemi.
- Duży popyt na usługi – przepisy w Polsce są coraz bardziej skomplikowane i przedsiębiorcy z dnia na dzień mają coraz większą świadomość tego, jak bardzo księgowy jest im potrzebny. Dlatego też dynamicznie zwiększa się popyt na usługi rachunkowe. Rachunkowość wymaga ogromnej wiedzy, ciągłego dokształcania się i umiejętności łączenia wielu różnych faktów. Księgowi są coraz bardziej doceniani i firmy chętniej dobrze płacą za ich usługi.
- Coraz większe zyski – jest to bardzo powiązane z poprzednim przykładem. Większy popyt to większe możliwości znalezienia dobrego klienta. Jednak im większy popyt, tym również większa możliwość windowania cen. Jeśli ktoś jest świadom, że wyróżnia się spośród innych księgowych, to powinien również odpowiednio się cenić. Co ważne, należy pamiętać, że osoby, które zakładają biuro rachunkowe, szczególnie na początku działając samodzielnie, nie muszą z nikim dzielić się zyskiem, ponieważ po opłaceniu kosztów, cały zysk wędruje na ich konto.
- Szerokie możliwości rozwoju i późniejszego życia zawodowego – biura rachunkowego nie trzeba prowadzić całe życie. Jednak zdobyte doświadczenie i nabyta wiedza przydadzą się zawsze. Jeśli ktoś po kilku latach stwierdzi, że zamiast pracy typowego księgowego, chce prowadzić usługi, takie jak doradztwo księgowe, czy chciałby pracować jako doradca podatkowy (po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji), to jego droga w tych zawodach na pewno będzie prostsza, a lata pracy również się opłacą. Wiedza rachunkowa i księgowa bardzo doceniana jest również na stanowiskach analitycznych i managerskich, co również może być dobrze wykorzystane.
Powyżej zostało przedstawionych zaledwie kilka zalet tego, dlaczego właśnie warto prowadzić biuro rachunkowe i jakie są tego konsekwencje. Każdy chyba jest w stanie jednak wywnioskować, że przy odpowiedniej dozie motywacji i samozaparcia, w tej sposób można osiągnąć naprawdę wiele.
Jak przygotować się do prowadzenia biura rachunkowego?
Założenie biura rachunkowego powinno zostać poparte dobrym przygotowaniem. Nie chodzi tu jedynie o to, by mieć wiedzę teoretyczną i jakieś doświadczenie. Warto również przygotować dobry biznes plan, by zobaczyć, gdzie się aktualnie jest i zaplanować drogę biura do sukcesu.
W trakcie przygotowań warto choćby określić profil klienta. Nie trzeba przecież świadczyć usług dla wszystkich firm. Może to być jedynie usługa dla przedsiębiorstw, które chcą, aby prowadzona była im pełna księgowość, a można jedynie skupić się na uproszczonych formach księgowości. Jeśli ktoś czuje się w danej dziedzinie lepiej i swobodniej, to niech zdecyduje się właśnie na swoją specjalizację.
Warto również zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i program do księgowości. Bardzo ważne jest to, by mieć szybki i sprawny komputer, bądź laptop, który wytrzyma duże obciążenie i ma sporą pamięć. Można również wykupić miejsce w chmurze bądź też zainwestować we własne serwery. Możliwości jest naprawdę wiele. Jednak do najważniejszych należy program księgowy. Im lepiej odpowiada on potrzebom księgowego i im bardziej usprawnia on pracę, tym łatwiej będzie wykonywać codzienne zadania. Warto również rozważyć to, by zainwestować w program do skanowania faktur, dzięki któremu skany przesyłane przez klientów, od razu będą mogły być wprowadzane do systemu.
Założenie biura rachunkowego to bardzo ambitne przedsięwzięcie, które jednak wymaga odpowiednich przygotowań. Oczywiście, gdy ktoś już ma pewność, że jest dobry w tym zawodzie i wie, jak poprowadzić swoją działalność do rozwoju, to jest skazany na sukces.