Kremacja psa – jak wygląda? Gdy jesteśmy właścicielami zwierzaka, prędzej czy później dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie pożegnanie się z pupilem. Z pewnością nie jest to łatwy proces, bowiem pies nie tylko pilnuje naszego gospodarstwa domowego, ale coraz częściej traktowany jest jako członek rodziny. Dlatego też w tych ostatnich chwilach powinniśmy zwrócić uwagę na godne pożegnanie.

Dokonanie pochówku w ogrodzie jest niezgodne z prawem, jednocześnie może okazać się poważnym niebezpieczeństwem, ze względu na możliwość odkopania przez inne dzikie zwierzęta. Kiedy należy pożegnać się ze swoim zwierzęciem? Jak w praktyce wygląda proces kremacji? Jak przechowywać prochy po kremacji? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Kiedy należy pożegnać się ze swoim zwierzęciem?

Kremacja psa - jak wygląda?

Kremacja psa – jak wygląda?

Nie w każdej sytuacji medycyna się sprawdzi- niekiedy dalsze efektywne leczenie nie jest możliwe. Kiedy zostaniemy poinformowani, że nasz ukochany pupil cierpi, wówczas niekiedy największym aktem miłości z naszej strony będzie zdecydowanie się na eutanazję. Warto jednak skonsultować się z weterynarzem przed podjęciem tej jakże ważnej decyzji. Powinien on doskonale znać choroby zwierzęcia. Nie obędzie się bez informacji na temat podjętych kroków leczenia i ich efektów. Na tej podstawie możliwe będzie wywnioskowanie czy leczenie przynosi w ogóle efekty, a także czy zwierzę cierpi. Każdorazowo ostateczna decyzja należy do nas. Z pewnością będzie to jedna z trudniejszych decyzji w naszym życiu, w końcu chodzi o życie organizmu żywego. Niesie to za sobą ogromną odpowiedzialność. Jeśli pomimo wszelkich starań zdecydujemy się na pożegnanie pieska, wówczas po eutanazji właściciele często decydują się na kremację zwierząt. Jest to w pełni humanitarne rozwiązanie, bezpieczne dla środowiska i dla zdrowia ludzi. 

Jak w praktyce wygląda proces kremacji?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie kremacji, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to spopielenie zwłok naszego pupila. Czynność ta odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym. Wewnątrz panuje bardzo wysoka temperatura, która niekiedy oscyluje w granicach 1000 stopni Celsjusza. Oczywiście podczas kremacji spopieleniu poddawane jest jedynie ciało- przedmioty osobiste typu zabawki, ubrania, obroże nie wchodzą w grę. Większość firm oferuje również dodatkowe usługi, które odpowiadają za ułatwienie tego procesu. Przykładem może być transport do krematorium, możliwość dostarczania prochów po zakończeniu całego procesu. Jeśli jesteśmy zainteresowani kremacją zwierzęcia, wówczas musimy podjąć decyzję co do jej rodzaju. Na dzień dzisiejszy wyróżnić można kremację indywidualną i zbiorową. Ta pierwsza oznacza, że ciało naszego pieska będzie indywidualnie spopielone.

Zobacz również:

Cały proces będzie odbywał się w specjalnie przystosowanym piecu, który wyposażony jest w kremacyjną komorę. Jeśli chodzi o czas trwania – oscyluje w granicach od 1 do 4 godzin. Wartość ta może różnić się w zależności od wielkości ciała. Kiedy już cały proces zakończy się, wówczas pracownicy zajmują się zbieraniem prochów i umieszczaniem ich w urnie, która wcześnie wybrana została przez właściciela. Jeśli tylko mamy na to ochotę, wówczas możemy towarzyszyć zwierzęciu podczas tych ostatnich chwil. Po tym, jak procedura się zakończy, urna zostaje przekazana właścicielowi. Dla wielu osób ważna może okazać się kwestia ceny. Zależna jest ona od czasu wielkości ciała, czasu działania urządzenia. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kremacji zbiorowej, która jest alternatywnym rozwiązaniem tej indywidualnej. Jest to przede wszystkim tańsze rozwiązanie, przeznaczone dla mniej zamożnych klientów. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwiema metodami? Otóż w przypadku zbiorowej kremacji ciało pupilka trafia do pieca razem z ciałami innych zwierząt. Nie jest ono identyfikowane, dlatego też cała procedura jest anonimowa. Niestety wiąże się to z tym, że nie otrzymamy prochów. Cena ponownie uzależniona jest od wielkości psa. 

Jak przechowywać prochy po kremacji?

W niektórych przypadkach właściciel decyduje się na to, aby zabierać prochy ze sobą. Jednym z popularniejszych sposobów na ich przechowywanie są oczywiście urny. Firmy oferujące tego typu usługi z reguły oferują swoim klientom różnorodne urny. Niektóre z nich mają minimalistyczną, klasyczną formę, natomiast inne bardziej wyszukaną. Bardzo często pełnią one funkcje w domach mieszkalnych. Urny z reguły wykonane są z następujących materiałów: metalu, szkła, ceramiki, a także z ekologicznych materiałów, które są w stanie rozkładać się w glebie. Dla niektórych urna to cudowna pamiątka wspólnej przyjaźni ze zwierzakiem. Ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem jest specjalna biżuteria, w której również można schować prochy. Kremacja to proces, który z poszanowaniem chowa psa. Niezależnie od tego czy chcemy zabrać ze sobą prochy czy nie, tego typu rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne.