Kiedy dom opieki nie jest przykrą koniecznością, ale dobrym rozwiązaniem? Starszym ludziom trudno jest żyć w naszym społeczeństwie – rzeczywistość ich wzrostu i rozwoju już dawno się zmieniła. Większość seniorów po prostu nie potrafi odnaleźć się w dzisiejszym świecie, zwłaszcza gdy ludzie w podobnym wieku zaczynają podróżować do tego świata. Na przykład mogą szukać partnera w podobnym wieku w domu opieki o złej reputacji. Czasami jednak umieszczenie w nim rodziców nie jest przykrą koniecznością, a bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprawdzamy, co się dzieje.

Kiedy dom opieki nie jest przykrą koniecznością

Kiedy dom opieki nie jest przykrą koniecznością

Menedżer najlepiej czuje się w firmie i środowisku, które zna. Jest nawet powiedzenie, że starych drzew nie przesadza się. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być dla seniora przebywanie w swoim naturalnym środowisku, a nie przemieszczanie go. Jednocześnie stare środowisko poprzedników można wywrócić do góry nogami niemal z dnia na dzień. Dopóki ma przyjaciół i ludzi w jego wieku, w którym mieszka, czuje się komfortowo. Problemy pojawiły się jednak, gdy staruszek został sam w miejscu, w którym mieszkał przez wiele lat. Czasami lokalizacje mieszkań są problematyczne — w mniejszych miejscowościach znalezienie towarzystwa może być trudne, na przykład podczas zajęć w świetlicach dedykowanych seniorom. Dlatego wiele osób starszych decyduje się na dobrowolne zamieszkanie w domach opieki. Tam mogli liczyć na towarzystwo rówieśników, a jednocześnie spędzali młodość. Mogą razem tworzyć wspomnienia, spędzać razem czas, a co najważniejsze, nie czuć się obco wśród młodych. Samodzielna decyzja osób starszych o zamieszkaniu w domu opieki jest często zaskakująca dla ich dzieci lub wnuków, ale nie należy jej odmawiać. Jeśli starsza osoba decyduje się w ten sposób, należy uszanować jej życzenia, nawet jeśli wydaje się nam to nieprzemyślane i nieadekwatne.

Kiedy rodzina jest nieobecna

Osoby starsze często potrzebują opieki i pomocy. Nawet jeśli jest całkowicie zdrową osobą, trudno jej opuścić mieszkanie. Wtedy też liczy na pomoc rodziny, np. może zrobić zakupy czy gotować. Seniorzy zazwyczaj bez problemu mogą uzyskać tego rodzaju pomoc – czy to dzieci, czy wnuki, z radością zaopiekują się osobami starszymi. Problemy pojawiają się jednak, gdy członkowie rodziny mieszkają zbyt daleko, aby pomóc w nagłych wypadkach.
O ile mieszkanie w sąsiednim mieście nie stanowi problemu, o tyle rodziny mieszkające po drugiej stronie Polski, a nawet za granicą zwyczajnie nie mogą pomóc osobom starszym. W takim przypadku zwykle stara się uzyskać pomoc w nagłych wypadkach dla swojej dalszej rodziny lub sąsiadów. Niestety, na dłuższą metę trudno jest znaleźć kogoś, kto weźmie na siebie dodatkową odpowiedzialność. Rozwiązaniem jest zbudowanie domu dla osób starszych, w którym mogą otrzymać opiekę i ciepłe posiłki oraz zaplanować wolny czas. Wbrew pozorom większość seniorów dobrze czuje się w takich miejscach. Jednak wybór domu opieki musi być negocjowany z tymi, którzy tam mieszkają. Ciężko też narzucić mu swoją wolę – to musi być wspólna decyzja. Z drugiej strony trudno też całkowicie zrestrukturyzować swoje życie, aby pomóc rodzicom, gdy przyjdą. Jeśli nie chcą z nami mieszkać, warto rozważyć dom opieki.

Decyzja rodzinna czy decyzja na wysokim szczeblu?

Opinia osób starszych jest bardzo ważna przy podejmowaniu decyzji o zamieszkaniu w domu opieki. Domy opieki to lepsze rozwiązanie w każdej sytuacji. Wbrew pozorom nie są to tak naprawdę miejsca, do których chodzą osoby starsze. Dziś seniorzy mieszkają w swoich domach z dorosłymi, którzy nie chcą czuć się samotni, mają energii lub chęci, by przestać sprzątać, gotować i dbać o dom. Jednak ci, którzy mogą mieszkać w domu opieki, muszą być świadomi tych aspektów. Nie powinniśmy być zaskoczeni propozycją starszej osoby, aby zmienić miejsce zamieszkania – sami często uświadamiają sobie, że nie chcą mieszkać tam, gdzie mieszkali od lat. Decyzja o umieszczeniu osoby starszej w domu opieki nie może być podjęta przez samą rodzinę – jedna jest lekceważeniem życzeń osób starszych, a druga jest nielegalna. Dopóki ktoś nie jest ubezwłasnowolniony, może sam decydować, w tym gdzie mieszka. Dziś jednak zdarza się to stosunkowo rzadko, kiedy rodziny zmuszają osoby starsze do zamieszkania w specjalnie dla nich przygotowanych domach. Należy również pamiętać, że mieszkanie dla seniorów to dla niektórych duże udogodnienie – nie muszą się martwić o płacenie rachunków, ugotowanie obiadu czy sprzątanie mieszkania. Dlatego warto uszanować opinię osoby starszej, która w późniejszych latach chce zamieszkać w domu opieki z kimś w podobnym wieku.