Terapia alkoholowa to temat powszechnie znany, jednak nie każdy ma świadomość tego, jak tak naprawdę wygląda leczenie alkoholizmu. Przebieg terapii alkoholowej odbywa się zazwyczaj wedle określonych reguł. Alkoholizm to jeden z trudniejszych nałogów, a skuteczność terapii alkoholowej zależy od tego, czy zostanie przeprowadzona we właściwy sposób. W ośrodkach terapii uzależnień alkoholowych zawsze stosuje się dosłownie te same metody, dlatego też w całej Polsce można pozbyć się nałogu alkoholowego. W trakcie terapii uzależniony rozmawia również z terapeutami. W niniejszym artykule przedstawiamy szczegółowo, jak wygląda skuteczna terapia alkoholowa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. Jesteśmy pewni, iż dzięki temu Państwa wiedza w tym zakresie zostanie znacząco poszerzona.
Jak wygląda terapia alkoholowa?
Decyzja o podjęciu terapii alkoholowej jest najczęściej podejmowana na skutek interwencji bliskich osoby w nałogu. Często się zdarza, że osoba w nałogu alkoholowym nie daje się tak szybko namówić na podjęcie leczenia. Osoby uzależnione od alkoholu często przed pójściem na terapię alkoholową najpierw rozmawiają ze specjalistami, którzy udzielają rad. Indywidualna terapia alkoholowa rozpoczyna się wtedy, kiedy osoba z problemem trafia do ośrodka terapii uzależnień od alkoholu. Procedura leczenie zazwyczaj rozpoczyna się od detoksu alkoholowego skupionego na zadaniu, który często jest poprzedzony wstępną terapią motywacyjną. Na podstawie obserwacji można dostrzec, iż około 30 procent osób uzależnionych nie ma alkoholowego zespołu odstawiennego i nie wymaga detoksu. Następnym etapem leczenia jest terapia podstawowa, prowadzona zazwyczaj w poradni alkoholowej, kiedy osoba uzależniona nie jest w pełni świadoma i ma ograniczoną wiedzę na temat własnego uzależnienia. Po tym etapie ma miejsce terapia pogłębiona – wtedy pacjent jest już świadomy swojego problemu i posiada niezbędną wiedzę, a także akceptuje swoją sytuację i utrzymuje trzeźwość. Wtedy następuje leczenie wielu innych problemów, które kojarzą się z nałogiem, w tym tych zaburzeń, które na przestrzeni wielu lat miały wpływ na rozwój uzależnienia i wciąż istnieją.
Ile czasu trwa terapia alkoholowa?
Czas trwania poszczególnych etapów terapii alkoholowej jest różny. Detoks alkoholowy w ośrodku terapii alkoholowej trwa zazwyczaj kilka dni bądź dłużej, jeżeli jest prowadzony razem ze wstępną terapią uzależnień opartą na motywowaniu do podjęcia leczenia. Zazwyczaj jednak nie jest potrzebny detoks stacjonarny – często przeprowadza się odtrucie alkoholowe w trybie ambulatoryjnym.
Podstawowa terapia uzależnień trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do dwóch lat. W tym czasie osoba uzależniona pracuje nad sobą. Kiedy już przez dłuższy czas utrzymuje trzeźwość, przechodzi do terapii alkoholowej pogłębionej. Tutaj czas zależy od podejmowanej terapii – często prowadzi się cotygodniową psychoterapię indywidualną. Całkowity czas trwania terapii alkoholowej wydaje się dość długi, jednakże warto się jej poddawać. Dzięki niej możliwe jest odzyskanie kontroli nad sobą i poprawienie jakości życia nie tylko samego pacjenta, ale też jego bliskich.
Terapia alkoholowa – czy potrzebne jest skierowanie?
W przypadku terapii alkoholowej w poradni nie należy posiadać skierowania. Pacjent, który chce wyjść z nałogu, nie musi posiadać skierowania – wystarczy, że uda się osobiście do poradni leczenia uzależnień bądź skontaktuje się z nim telefonicznie w celu zapisania się na wizytę.
Jeżeli natomiast terapia alkoholowa ma być prowadzona w warunkach stacjonarnych, wtedy skierowanie jest wymagane. Taki dokument może zostać wystawiony przez lekarza medycyny rodzinnej bądź psychiatrę. Terapia uzależnień należy do grupy świadczeń opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to korzystne, ponieważ z leczenia uzależnień od alkoholu mogą korzystać osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne, jak i pacjenci nieposiadający tego ubezpieczenia.
Gdzie można podjąć terapię alkoholową?
Leczenie uzależnień alkoholowych jest możliwe w wielu ośrodkach w Polsce. Najczęściej ośrodki te znajdują się w miejscach, gdzie znajdują się malownicze krajobrazy – takie widoki bowiem lepiej wpływają na psychikę osób uzależnionych. Ośrodki leczenia uzależnień bardzo często znajdują się nad morzem z powodu dużej zawartości jodu w powietrzu. Jednakże wiele osób wybiera miejsca niezbyt oddalone od ich rodzinnych miejscowości. Często zdarza się, że osoby uzależnione mogą być wysłane na przymusową terapię alkoholową. W takich miejscach może być wiele osób, dzięki temu w tym samym czasie wiele Pacjentów ma szansę na zrozumienie, że taki nałóg jest niezwykle szkodliwy zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodziny. Leczenie uzależnień od alkoholu w Polsce jest bezpłatne, jednakże czasami na miejsce w ośrodku stacjonarnym trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Wtedy wiele osób uzależnionych od alkoholu wybiera oferty prywatnych ośrodków, które prowadzą leczenie uzależnień. Jest to związane nierzadko z wysokimi kosztami, jednakże dzięki temu jest możliwe szybsze podjęcie terapii uzależnień.