Jak działa czujnik ruchu: ultradźwiękowy, na podczerwień, fale radiowe? Urządzenie do wykrywania różnego rodzaju ruchu to kluczowy element każdego systemu bezpieczeństwa. Jest to specjalny detektor, który reaguje na ruch wokół obiektu w jego polu działania. Takie czujniki są przeznaczone do wykrywania wtargnięcia nieuprawnionych osób do obiektu lub na przylegające do niego terytorium. Detektory ruchu reagują na zmiany natężenia pola termicznego tła w obszarze jego działania. W ten sposób określają obecność osoby na terenie obiektu.

Na czym opiera się działanie sensorów ruchu?

Ważne jest, aby wiedzieć jak działają czujniki ruchu? Stabilna praca urządzeń opiera się na analizie fal odpowiedniego typu pochodzących ze środowiska zewnętrznego. W zależności od rodzaju fal wykorzystywanych przez czujnik ruchu rozróżnia się urządzenia podczerwone, ultradźwiękowe, radiowe lub łączone.

Detektory na podczerwień

Jak działa czujnik ruchu na podczerwień do wyzwalania alarmu? Jest on w stanie określić odczyty temperatury każdego obiektu, który pojawia się na danym terytorium. W tym celu stosuje się specjalnie zaprojektowany układ optyczny, tak zwaną soczewkę Fresnela, która kieruje promieniowanie podczerwone na czujnik piroelektryczny. Ze względu na czułość tego elementu zmienia się jego potencjał elektryczny, w wyniku, czego następuje załączenie sygnału. Aby czujnik reagował tylko na ruch i ignorował nieruchome obiekty, jego strefa czułości jest podzielona na określoną liczbę wiązek. W związku z tą cechą, czujniki ruchu do ochrony terytorium zostaną uruchomione tylko wtedy, gdy obiekt dokona kolejnego przecięcia kilku wiązek.

Detektory ultradźwiękowe

Jak działa czujnik ruchu ultradźwiękowy? Współpracuje z generatorem dźwięku, który wytwarza wibracje o określonej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Fale ultradźwiękowe odbijają się od różnych przeszkód na swojej drodze i wracają do czujnika ruchu. Sygnał jest wychwytywany przez specjalny mikrofon, jeśli zostanie zmieniony, zostanie uruchomiony czujnik.

Polecamy także:

Detektory fal radiowych

Zasada działania czujnika ruchu fal radiowych pokrywa się z detektorem ultradźwiękowym, tylko w odróżnieniu od poprzedniego generuje promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości 2,5 GHz. W przypadku zauważenia ruchu w chronionym obszarze częstotliwość i długość fali radiowej natychmiast się zmienią. Takie fale mogą z łatwością przenikać przez niemetaliczne zakłócenia, takie jak ściany lub drewniane przedmioty, dlatego urządzenia wykorzystujące fale radiowe są często używane do ochrony dużych powierzchni handlowych i magazynów.

Różnice w działaniu detektorów ruchu

Bariera mikrofalowa na lotnisko

Bariera mikrofalowa na lotnisko

Aby uchronić się przed fałszywymi alarmami, można kupić połączone czujniki ruchu. Ich popularność wynika z wysokiej niezawodności i odporności na zakłócenia. Zazwyczaj urządzenie integruje obwody czujników podczerwieni i fal radiowych, aby zapewnić pomyślne, nieprzerwane działanie. Działanie czujników ruchu również będzie się różnić w zależności od obszaru wykrycia intruza. Dlatego parametry czujników są podzielone na wolumetryczne, które są używane w pomieszczeniach i liniowe, które są przeznaczone do otwartej przestrzeni i obwodów. Te wielkogabarytowe montuje się w pomieszczeniach, liniowe – w korytarzach.

Urządzenia te znajdują szerokie zastosowanie w systemach bezpieczeństwa, przy ich pomocy można wykryć ruch osób nieuprawnionych na terenie chronionego obiektu. W prywatnych domach, a także w przedsiębiorstwach lub magazynach przewodowy lub bezprzewodowy czujnik ruchu jest niezbędną rzeczą, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo. Podłączanie i konfigurowanie czujki jest dość proste, jednak do instalacji potrzeba odpowiednia wiedza ale koszty instalacji nie są wysokie.

Sposób podłączenia sensorów ruchu

Jak działa czujnik ruchu: ultradźwiękowy, na podczerwień, fale radiowe?

Jak działa czujnik ruchu: ultradźwiękowy, na podczerwień, fale radiowe?

Głównym wymaganiem jest to, aby czujki ruchu dowolnego typu można było montować tylko na nieruchomych obiektach i ścianach, które nie są narażone na wibracje. Przy silnych wibracjach lub ruchu wspornika może wystąpić fałszywy sygnał. Łatwiej jest podłączyć czujniki ruchu bezprzewodowe, są one automatycznie włączane do systemu bezpieczeństwa. Możliwe jest również umieszczenie takich czujek bez obawy o uszkodzenie naprawy. Okablowanie, jeśli to możliwe, należy ułożyć podczas remontu, aby ukryć kabel pod osłoną. Czujniki należy umieścić wzdłuż możliwej ścieżki intruza. Instalację systemów bezpieczeństwa warto powierzyć tylko zaufanym firmom o dobrej reputacji. Nie ma potrzeby samodzielnego instalowania czujników i innych elementów systemu.

Ważne! Do prawidłowego działania urządzenia w obiekcie konieczne jest staranne podejście do wyboru jego lokalizacji. Konieczne jest wykluczenie wpływu czynników zewnętrznych, które negatywnie wpłyną na jego funkcjonalność. Należy unikać miejsc w pobliżu urządzeń emitujących ciepło lub fale elektromagnetyczne. Nie instalować czujników ruchu w pobliżu baterii lub rur grzewczych, a także w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Doskonałym rozwiązaniem do pomieszczeń będzie czujnik ruchu w drzwiach. Optymalnym miejscem do jego montażu są drzwi w korytarzu.