Implanty dentystyczne – przeciwwskazania: coraz więcej grup społecznych troszczy się o swój uśmiech i zdrowie zębów. Najważniejszymi czynnikami decydującymi o braku próchnicy i innych chorób zębów są regularne wizyty kontrolne u lekarza-stomatologa oraz czyszczenie zębów odpowiednimi akcesoriami przynajmniej dwa razy dziennie. Niestety zaniedbania, ogólne wady szczęki, przewlekła choroba czy uszkodzenia mechaniczne powodują konieczność usunięcia zębów lub wypadnięcia w sposób naturalny.
Brak jednego lub więcej zębów nie tylko obniża poczucie własnej wartości i nieestetycznie wygląda, ale może również osłabiać funkcję szczęki i utrudniać żucie pokarmu. Dziedziną stomatologii jest protetyka i implantologia, których rozwój umożliwia estetyczne wypełnianie pustych zębodołów. Jest to nauka, która dzięki szybkiemu rozwojowi umożliwiła wszczepianie implantów zębowych pacjentom, z których wielu odzyskało pewność siebie, przywróciło dawny uśmiech i prawidłową funkcję jamy ustnej. Czym są implanty? Czy są przeciwwskazania do jego wszczepienia?
Czym są implanty?
Współczesna protetyka i implantologia rozwija się bardzo szybko i intensywnie. Protetyka to nauka, której celem i głównym założeniem jest staranne odtworzenie zębów utraconych z różnych przyczyn. Innowacyjna technologia, starannie dobrane komponenty zębów i implantów oraz wiedza ekspercka sprawiają, że niemal każdy ubytek w jamie ustnej można uzupełnić odpowiednio dobranym implantem, czyli implantem zębowym. Technologia stosowana przez protetyków pozwala również na poprawienie kształtu zębów naturalnych oraz zmianę ich koloru, wielkości czy grubości
Czym dokładnie są implanty?
Implant dentystyczny przypomina mały stożek, którego głównym zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Implanty wykonane są ze starannie dobranych komponentów, takich jak tytan, cyrkon czy porcelana i charakteryzują się biozgodnością z tkankami ludzkimi, co oznacza, że nie są szkodliwe dla zdrowia i nie prowadzą do rozwoju stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Po umieszczeniu implantu na jego wolnym brzegu zakładana jest korona, dopasowująca się fakturą, kształtem i wielkością do reszty zęba. Jest to trwała metoda uzupełniania braków w uzębieniu, która jest odporna na czynniki zewnętrzne i zużycie podczas żucia.
Przeciwwskazania do implantów dentystycznych – co warto wiedzieć?
Chociaż implanty dentystyczne są doskonałym sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu i są zarezerwowane dla zdrowych osób dorosłych, nie każdy odnosi korzyści z pracy implantologa. Podczas pierwszej konsultacji u specjalisty należy zebrać wywiad, aby wykluczyć ewentualne choroby i poinformować pacjenta o skutkach ubocznych zabiegu. Przeciwwskazań, które wyraźnie uniemożliwiają instalację napięć w jamie ustnej, jest całkiem sporo. należą do nich:
- Młodzi pacjenci – ze względu na ciągły rozwój tkanki kostnej osoby poniżej dwudziestego roku życia nie poddają się operacji wszczepienia implantów,
- Osteoporoza – przewlekła choroba, która zmniejsza zdolność tkanki kostnej do przyjmowania implantów,
- Paradontoza – Żadna operacja implantologiczna nie może być wykonana ze względu na niemal pewne odrzucenie implantu przez specjalistę.
- Próchnica zębów – Aktywne zmiany próchnicowe są źródłem bakterii, które po wszczepieniu implantu stykają się ze świeżą raną, potencjalnie prowadząc do rozwoju infekcji,
niestabilna i nieleczona cukrzyca, - Bruksizm, zaburzenie polegające na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami,
- Aktywny rak,
- Padaczka,
- Choroby związane z niedoborem odporności, takie jak AIDS,
- Wadliwa krzepliwość krwi,
- Alkohol i palenie,
- Przyjmowanie pewnych leków
- Ciąża.
Poza ogólnymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu implantologicznego, ze względów miejscowych zabiegu nie wykonuje się. Głównym czynnikiem uniemożliwiającym wszczepienie implantu jest stan zapalny pustej przestrzeni zębodołowej. W związku z jej rozwojem może dojść do infekcji ogólnoustrojowej, która jest niebezpieczna dla zdrowia pacjenta. Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest zbyt mała przestrzeń w zębodole, która nie pozwala na swobodne umieszczenie implantu.
Wskazania do wszczepienia implantów zębowych – kiedy konsultować?
Wiele osób nie wie, kiedy warto udać się na konsultację lekarską w celu omówienia zabiegu wszczepienia implantu. Jakie są wskazania do tego zabiegu?
- Utrata zębów spowodowana zniszczeniem przez bakterie próchnicowe,
- Utrata zęba w wyniku urazu mechanicznego,
- Brak tworzenia związków zębowych,
- Brak niektórych lub wszystkich zębów,
- Podczas niechęci pacjenta do zakupu protezy ruchomej.
Protetyka i implantologia to wielkie dobrodziejstwa w stomatologii do bezpiecznego i trwałego uzupełniania ubytków w jamie ustnej. Zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas, dlatego jeśli masz wskazania do wszczepienia implantu, warto udać się na konsultację i rozważyć operację.