Kostka brukowa jest bardzo popularna w różnego typu przestrzeniach. Kojarzona jest z chodnikami dla pieszych, czyli przestrzeniami miejskimi. Także w przestrzeniach takich, jak parkingi wokół centrów handlowych, czy dużych sklepów wykorzystuje się kostkę, które doskonale utwardza podłoże, a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia. Dużo jednak zależy od tego, w jaki sposób zostanie ułożona. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża, jego właściwe wyłożenie, często także drenaż, który zapewni odpowiednie odprowadzenie wody. To pozwala uniknąć kałuż po intensywnych ulewach, a jednocześnie zapobiega poluzowaniu się kostek. Takie sytuacje mają miejsce, gdy grunt staje się bardzo podmokły, a pod wpływem nacisku pojazdów poruszających się po kostce, pojawia się widoczne wgłębienie. Jest to pierwsza oznaka, iż miejsce to wymaga przeprowadzenia prac remontowych. Proces ten może postępować, a w jego efekcie powierzchnia nie nadaje się do użytku. Z uwagi na ogólną wytrzymałość i stosunkowo łatwą technikę układania kostki brukowej, także osoby prywatne decydują się na jej zastosowanie na przydomowych podjazdach. O czym warto pamiętać?

Ile kosztuje mycie kostki brukowejKostka brukowa wokół domu – czy to dobry pomysł?

Poszczególne przestrzenie, jak chodnik prowadzący do drzwi wejściowych, czy podjazd dla samochodów, wymagają odpowiedniej jakości nawierzchni. Dodatkowo, właściwe zagospodarowanie działki, przekłada się na jej estetykę. Kostka brukowa może być także wykorzystana wewnątrz altanki ogrodowej, która znajduje się w ogrodzie. Tak samo przydatna jest, gdy koło domu, zamiast tradycyjnego garażu, znajduje wiata garażowa. Najczęściej kostka układana jest przez profesjonalne firmy. Jeśli jednak ktoś dysponuje odpowiednią wiedzą, jak też wolnym czasem, może samodzielnie wykonać to zadanie. Od czego należy zacząć?

Kostka brukowa – przygotowanie gruntu

Przede wszystkim trzeba wytyczyć powierzchnię, która ma zostać wybrukowana. Na tej podstawie można wyliczyć, ile metrów kwadratowych będzie potrzebne do przeprowadzenia prac. Gdy powierzchnia jest już znana, można skupić się przede wszystkim na wyborze samej kostki. Na rynku dostępne są różne rozwiązania. Można wybierać wśród samego typu materiałów, jak też kolorystyki. W celu stworzenia estetycznej i harmonijnej przestrzeni, warto kierować się przy wyborze kostki kolorystyką elewacji zewnętrznej. Trzeba pamiętać, iż tak samo tynk, którym wykończono dom, jak również kostka brukowa są na tyle elementami trwałymi, iż wykonuje się je z myślą o możliwości wieloletniej eksploatacji. Dlatego skomponowanie odpowiedniej kolorystyki będzie mieć istotny wpływ na efekt wizualny. W celu ułatwienia sobie pracy przy wytyczaniu powierzchni, można wykorzystać słupki kontrolne. Element tego typu może stanowić drewniany kołek, który wbija się w rogach miejsca, gdzie teren ma zostać przygotowany pod kostkę. Dzięki temu o wiele łatwiej wykonać pomiary, jak też zabrać się do pracy. 

Profilowanie terenu – samodzielnie czy maszynowo?

Teren, na którym ma zostać ułożona kostka, musi zostać poddany odpowiedniej obróbce, czyli korytowaniu i profilowaniu. Trzeba również pamiętać, iż trzeba wykonać odpowiedniej głębokości wykop. Teren w pierwszej kolejności trzeba obniżyć, tak, by finalnie kostka nie wystawała zbyt dużo ponad grunt. Jeśli prace brukarskie mają przebiegać na niewielkich rozmiarów terenie, dotyczą na przykład chodnika z garażu do domu, można podjąć się pracy bez pomocy mechanicznej. Jednak podjazd samochodowy to o wiele większa powierzchnia. Właściwe przygotowanie powierzchni przy użyciu wyłącznie podstawowych narzędzi jest bardzo czasochłonne. O wiele lepiej skorzystać z usług koparką, które są obecnie bardzo popularne. Jednocześnie, w krótkim czasie teren zostanie w odpowiedni sposób przygotowany do następnego etapu.

Pogłębienie terenu – co dalej?

Teren powinien być pogłębiony o 25 do 50 centymetrów. Następnie wykorzystuje się kilka typów materiałów, w tym kamienie i piasek, by wykonać wstępną warstwę o maksymalnej grubości 40 centymetrów, na której ułożona będzie kostka. Najczęściej wykorzystywane są naturalne kruszywa, które następnie należy odpowiednio ubić, przy zastosowaniu właściwej maszyny.

Pielęgnacja kostki – czy trzeba?

Z uwagi na strukturę kostki oraz sposób jej ułożenia, na powierzchni kostki z czasem pojawiają się zabrudzenia w postaci naturalnych porostów, czy różnego typu substancji. Dodatkowo ciągłe użytkowanie nawierzchni przekłada się na niższą jakość estetyczną. Dlatego warto regularnie kostkę myć. Można zrobić to samodzielnie, przy zastosowaniu myjki ciśnieniowej lub skorzystać z fachowej pomocy. Usługi tego typu są stosunkowo tanie. Średni koszt za mycie 1m2 kostki wynosi od 5 do 15 złotych. Dlatego finalnie, przy powierzchniach takich, jak domowe podjazdy, całkowity koszt usługi jest stosunkowo niski. Dodatkowo firma może wykorzystać także dodatkowe detergenty, które ograniczą porost kostki przez różnego typu roślinność, dzięki czemu przez dłuższy czas będzie prezentować się bardzo estetycznie.