Kompleksowe wykończenie przestrzeni mieszkalnych, jak również użytkowych, wiąże się z tym, że trzeba stosować materiały odpowiedniej jakości. Mają wpływ na jakość konstrukcji, jak również ogólną estetykę przestrzeni. W polskim budownictwie bardzo popularne są obiekty murowane, w przypadku domów rodzinnych lub te, które tworzy się z monolitu żelbetonowego. Taka technologia budowlana spotykana jest przy okazji budynków takich, jak bloki mieszkalne. Bez względu na metodę, ważne jest zastosowanie materiałów wykończeniowych. Są one rodzajem bazy, na której następnie wykonuje się finalną aranżację wnętrza. W przypadku ścian i sufitów, które są często malowane, bardzo ważne jest, aby powierzchnia była idealnie gładka. Wszelkiego rodzaju ubytki, jak też nierówności stają się widoczne po nałożeniu farby. W jaki sposób odpowiednio przygotować ścianę do malowania?
Zastosowanie gładzi gipsowej
Elementy takie, jak ściany często są tynkowane od wewnątrz. Pozwala to na uzyskanie stosunkowo płaskiej powierzchni, jak też wstępne zakrycie materiałów, które wykorzystano do stawiania murów. Najczęściej są to cegły lub pustaki. Beton jest materiałem bardzo odpornych na uszkodzenia, dlatego doskonale sprawdza się w przypadku wstępnego wykończenia powierzchni. We współczesnym budownictwie istnieją dwie metody nakładania tynków. Pierwszy, tradycyjny, wiąże się z manualnym nakładaniem tynku przy użyciu kielni. Jest on najczęściej stosowany przy okazji niewielkich obiektów budowlanych. Nowoczesnym sposobem tynkowania są tynki maszynowe. Zaprawa rozprowadzana jest przy użyciu specjalnego agregatu. W ten sposób wykonać można zarówno tynk betonowy, jak również gipsowy. Ceny w poszczególnych technologia mogą być różne. Jednak w przypadku tynków maszynowych są one w szczególności stosowane przy okazji dużych obiektów. Wynika to z faktu, iż technologia ta pozwala na o wiele sprawniejsze tynkowanie pomieszczeń, dlatego jest tak ceniona przez inwestorów, którzy realizują budynki mieszkalne, takie jak bloki, dla których bardzo ważny jest czas wykonania poszczególnych usług.
Wykończenie pomieszczeń przy pomocy płyt gk
Płyty gipsowe są powszechnie wykorzystywane w budownictwie. Przede wszystkim są bardzo łatwe w obróbce, jak też stanowią rozwiązanie trwałe, ale i ekonomiczne. Dlatego są doskonałym sposobem na wstępne wykończenie pomieszczeń. Mogą być montowane tak samo na ściany, jak również sufity. Są materiałem, który pozwala na uzyskanie gładkiej powierzchni. Co więcej, ich montaż jest bardzo łatwy. Należy jednak pamiętać o tym, aby stosować odpowiednie wkręty. Dodatkowo miejsce łączeń pomiędzy płytami najczęściej zakrywane jest wstępną warstwą gipsu. Często wykorzystuje się dodatkowo siatkę tynkarską, która wpływa na lepszą przyczepność masy do podłoża.
W jaki sposób przygotować ściany do malowania?
Wstępne prace wykończeniowe, związane tak samo z tynkowaniem jak również montażem płyt gipsowych są elementem niezbędnym w sektorze budowlanym. Jednak istotne jest precyzyjnie wykończenie tego rodzaju powierzchni. Tak samo jak sufity, tak też ściany muszą być idealnie proste, jak też gładkie. Dzięki temu możliwe jest ich malowanie. W pierwszej kolejności stosuje się gładź szpachlową. Ma swoje zastosowanie szczególnie w przypadku uzupełniania ubytków, jak też pozwala zniwelować większe nierówności. Szpachla gipsowa nakładana jest zarówno przy okazji tynków betonowych, jak też płyt gk. Wynika to z faktu, iż należy w odpowiedni sposób zakamuflować tak samo miejsca, w którym znajdują się wkręty. Z uwagi, iż na łączenia stosuje się także gips, należy odpowiednio wyrównać całą powierzchnię.
Poznaj koniecznie:
- chemia budowlana sklep https://smig.pl
- szpachla francuska https://smig.pl/smig_d-7/
Kiedy stosuje się gładź szpachlową
Po wstępnym przygotowaniu ściany i sufitu pod kątem finalnego wykończenia, należy również pamiętać o gładzi szpachlowej. Jeśli chodzi o gładź gipsową, może być nakładana nawet w dużej ilości, z uwagi, iż po zaschnięciu twardnieje. Natomiast gładź szpachlowa robi się krucha, dlatego jej grubość powinna wynosić maksymalnie kilka milimetrów. Materiał ten stosuje się do całkowitego wygładzenia powierzchni, również wypełnienia niewielkich ubytków. Tak przygotowaną ścianę, gdy szpachla zwiąże, można pokryć gruntem malarskich, który ogranicza chłonność wody przez ścianę. Dzięki temu malowanie jest o wiele bardziej ekonomiczne, a farba wydajna.
Jaki jest koszt gładzi szpachlowej
W dużej mierze cena produktu zależy od tego, jaki jego rodzaj ktoś chce zakupić. Na rynku dostępne są dwa, podstawowe rozwiązania: gładź w postaci sypkiej, jak też gotowej masy. Sypka gładź szpachlowa musi być przygotowana samodzielnie. Po dodaniu wody należy całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Gotowe gładzie miesza się fabrycznie, dlatego mogą być od razu nakładane na ścianę. W dużym stopniu przyśpiesza to pracę, w szczególności na obiektach o dużej powierzchni. Z reguły koszt tego materiału wynosi od około 24 złotych do 45 złotych za opakowanie. To, na ile produkt jest wydajny, zależy od grubości, jaką nakłada się na ścianę. W przypadku gładzi w postaci sypkiej, także od ilości wody, jaką używa się do rozrobienia masy.