Ozonowanie pomieszczeń znajduje zastosowanie jako metoda dezynfekcji wszędzie tam, gdzie liczy się całkowita czystość. Z ozonowania korzystają właściciele salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Ozonowanie pomaga zwalczać alergeny i drobnoustroje chorobotwórcze, unoszące się w powietrzu, znajdujące się w wodzie lub osadzające się na powierzchniach sprzętów domowych. Dzięki ozonowaniu możliwe jest usunięcie zarodników grzybów pleśniowych i większości innych wziewnych alergenów. Jest to również metoda oczyszczania wody w basenach, usuwania brzydkich zapachów czy pozostałości pestycydów z warzyw i owoców. Powstaje jednak pytania – czy środek działający tak skutecznie na patogeny, jest bezpieczny dla człowieka? Czy ozonowanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia?
Ozonowanie – czym jest substancja aktywna?
Niezależnie od tego, czy zamawiamy dezynfekcję biur czy ozonowanie mieszkania, cały proces pomimo skuteczności, zostanie przeprowadzony bez silnych środków chemicznych. Zazwyczaj usuwanie bakterii, wirusów czy grzybów wiąże się z koniecznością zastosowania aktywnych preparatów na bazie chloru. Jednak w przypadku ozonowania jest inaczej. Substancją czynną jest w tym przypadku ozon, który pod względem chemicznym jest tym samym tlenem, który służy nam do oddychania. Jedyna różnica polega na budowie molekularnej cząsteczki ozonu, która składa się z trzech atomów. Odróżnia to ozon od bardziej powszechnej formy „zwykłego”, dwuatomowego tlenu.
Dzięki temu dodatkowemu atomowi ozon ma bardzo silne właściwości oksydacyjne. Ta zdolność do utleniania innych substancji, zarówno organicznych jak i nieorganicznych, sprawia że ozon pozwala rozkładać na substancje proste różne związki chemiczne. Dotyczy to zarówno obecnych w powietrzu zanieczyszczeń chemicznych (np. oparów kleju), jak i substancji organicznych. To dzięki tym właściwościom cząsteczki aktywnego tlenu prowadzą do eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych, alergenów wziewnych czy zarodników grzybów pleśniowych.
Jak powstają cząsteczki aktywnego tlenu?
W przyrodzie, ozon powstaje w warunkach naturalnych w wyniku wyładowań atmosferycznych podczas burzy. Atomy tlenu łączą się również w trójatomowe cząsteczki ozonu pod wpływem słonecznego promieniowania ultrafioletowego.
Generatory ozonu, używane podczas ozonowania, wykorzystują właściwie te same metody. Możliwe jest wytwarzanie tlenu za pomocą specjalnych lamp, albo podczas wyładowań koronowych, imitujących naturalne wyładowania atmosferyczne. Drugi z tych procesów jest znacznie bardziej wydajny i tym samym bardziej ekonomiczny.
Substratem do produkcji ozonu jest w obu przypadkach powietrze atmosferyczne, albo dla podniesienia wydajności, czysty tlen dostarczany z butli. W żadnym wypadku nie są stosowane żadne dodatkowe środki chemiczne, nie powstają również inne, poza ozonem, produkty reakcji. Sam ozon, będący aktywną formą tlenu, jest dość nietrwały i w naturalnych warunkach ulega samoistnemu rozłożeniu w ciągu pól godziny. W związku z tym proces ozonowania biur czy innych pomieszczeń jest ekologiczny, bezpieczny dla środowiska oraz zdrowia ludzi. To istotna zaleta ozonowania, stanowiąca przewagę dezynfekcji prowadzonej w taki sposób nad metodami tradycyjnymi z wykorzystaniem chloru.
Jakie korzyści zdrowotne daje ozonowanie?
Ozonowanie pozostawia czyste powietrze, wolne od patogenów, alergenów, zanieczyszczeń chemicznych czy nieprzyjemnych zapachów. Powietrze to jest rzeczywiście czyste – szkodliwe substancje są bowiem przez aktywny tlen rozkładane, a nie maskowane. Dodatkowo, ozonowanie umożliwia pozbycie się pestycydów z warzyw i owoców. Ozonowanie jest metodą stosowaną do uzdatniania wody pitnej. Dzięki temu woda jest idealnie czysta, pozbawiona obcych zapachów czy nieprzyjemnego posmaku (który ma np. woda chlorowana). Używanie takiej wody do płukania mięsa pozwala pozbyć się resztek antybiotyków stosowanych w procesie produkcji.
Poza tym, dzięki ozonowaniu przeprowadzić można odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie czy dezynfekcję wody w basenie. Za każdym razem zyskujemy większe bezpieczeństwo środowiska naszego życia. Mieszkania, samochody czy baseny stają się bezpieczne także dla dzieci, wolne od substancji szkodliwych i pozostałości silnych środków chemicznych.
Jak wykorzystuje się ozon w medycynie?
Antyseptyczne działanie ozonu jest wykorzystywane również w medycynie estetycznej. Dzięki ozonowaniu opatrunków, rany lepiej się goją, także w trudnych przypadkach. Ozonowanie ran i skóry jest więc stosowane w przypadku problemów skórnych spowodowanych egzemą, w zmianach cukrzycowych czy po przeszczepach. Ozon poprawia ukrwienie, zwiększa tempo regeneracji naskórka i proces zabliźniania ran. Dodatkowo, chroni gojące się rany przez wtórnymi zakażeniami bateryjnymi, niebezpiecznymi w okresie rekonwalescencji.
Ozonowanie – inwestycja w bezpieczeństwo
Ozonowanie jest bezpieczne. Ale czy jest opłacalne? Jeśli zamawiasz ozonowanie, cennik usług zależeć będzie od konkretnego usługodawcy. Zazwyczaj ceny ustala się w oparciu o powierzchnię ozonowania, wydajność stosowanych maszyn lub rodzaj pomieszczeń. Każdorazowo warto upewnić się wcześniej, jaki będzie całkowity koszt.
Z całą pewnością jest to jednak inwestycja w zdrowie, a to jest nie do przecenienia. Jest to również metoda bardziej efektywna i opłacalna od innych sposobów dezynfekcji, oferowanych na ryku. Jeśli więc zależy nam na ekologicznej metodzie osiągnięcia higienicznej czystości – to ozonowanie będzie jak najbardziej odpowiednim wyborem.