Posiadając własną nieruchomość lub też całą ich sieć naturalnym jest, że sami nie chcemy w pełni nią zarządzać – zwłaszcza, że jest to związane z mnóstwem obowiązków, nie tylko czysto technicznych. Nieruchomość zakupiona pod wynajem – poza stałym zyskiem pasywnym – jest w stanie generować całe mnóstwo problemów i jeśli nie chcemy, by wszystkie spoczęły na naszych barkach, wręcz musimy zainwestować w administrowanie nieruchomościami. Czym tak właściwie ono jest i jak wybrać firmę, która zajęłaby się tym za nas? Co leży w zakresie jej obowiązków i co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym, żeby najbardziej na tym skorzystać? Zapraszamy do przyjrzenia się naszemu artykułowi, starającemu się ugryźć ten temat w sposób tak kompleksowy, jak to tylko możliwe.
Administrowanie nieruchomościami – czym jest i kto powinien po nie sięgnąć?
Chcąc ująć usługę administrowania nieruchomościami w jedną prostą definicję należałoby powiedzieć, że jest ono szeregiem działań mającym za zadanie ulżyć właścicielowi nieruchomości w zarządzaniu nimi, zarówno na polu bardziej technicznym, jak i tym związanym z tak zwaną „papierologią”. Zajmująca się nim firma jest w stanie podjąć się niemal każdego zadania – podjąć, a właściwie podejmować, gdyż usługa ma charakter abonamentowy, a umowę zazwyczaj podpisuje się na co najmniej rok (a w najczęstszych przypadkach – co najmniej na kilka lat).
Po usługę administrowania nieruchomościami najczęściej sięgają firmy (lub osoby prywatne, choć te w takiej sytuacji najczęściej zakładają własne działalności gospodarcze) posiadające jeden lub więcej budynków przeznaczonych typowo pod wynajem. Mowa o kamienicach, blokach albo też biurowcach. Rzadziej sięgają po nie właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, najczęściej podpisując umowy obejmujące znacznie rzadsze administrowanie (na przykład przeprowadzanie sprzątania i remontów raz w miesiącu).
Czym kierować się przy wyborze firmy administrującej nieruchomościami?
Wybierając firmę, która świadczy usługi administrowania nieruchomościami http://www.pmgpartner.pl musimy postawić na taką, która będzie jak najbardziej adekwatna do naszych potrzeb i oczekiwań. Przy wyborze zwracajmy więc uwagę między innymi na:
- cennik jej usług – ten powinien być w jak najlepszy sposób dostosowany do miesięcznego budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na tę usługę;
- doświadczenie na rynku – to jest wyznacznikiem nie tylko jakości usług firmy, ale też tego, jakie kontakty udało się jej wypracować. To z kolei przekłada się na ceny usług dodatkowych, w tym tych remontowych – pamiętajmy bowiem, że administrowanie nieruchomościami w dużym stopniu opiera się na działaniu nie jednej, ale wielu firm zewnętrznych;
- staż – im dłużej dana firma istnieje na rynku, tym lepiej to o niej świadczy;
- renoma – szukając firmy zarządzającej nieruchomościami warto spojrzeć na to, kto zarządza budynkami w najbliższym sąsiedztwie.
Administrowanie nieruchomościami – co wchodzi w jego skład?
To, co będzie dla nas robiła firma administrująca nieruchomościami zależy w pełni od tego, co dokładnie z nią ustalimy i jaki budżet na to przeznaczymy. Wiele do powiedzenia ma tutaj charakterystyka naszej nieruchomości, która sama często narzuca usługi, na które będziemy musieli się zdecydować, a odrzuca te, które nie będą nam potrzebne (czyszczenie basenu na przykład dotyczy typowo zarządzania willami).
Do najpopularniejszych usług świadczonych przez firmy, dla których administrowanie nieruchomościami jest sposobem na życie jest:
- dbanie o bieżące sprawy lokatorów naszych budynków, którzy nie będą biegli do nas z każdym problemem, a właśnie do firmy współpracującej z nami, która będzie starała się znaleźć rozwiązanie owego problemu;
- zajmowanie się papierologią, w tym prowadzenie książki obiektu budowlanego, dokumentacji technicznymi ale też obsługa księgowości, a zatem rozliczanie się z wszelkimi urzędami,
- dbanie o stan czystości w budynku, a zatem regularne sprzątanie go od wewnątrz i na zewnątrz, ale też odśnieżanie,
- przeprowadzanie regularnych inspekcji, napraw i renowacji, zwłaszcza w zakresie elementów budynku, które są najczęściej eksploatowane (schody, bramy, drzwi i wiele innych).
Firma zajmująca się administrowaniem nie robi wszystkiego na własną rękę. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dość często sięga przy tym po pomoc zewnętrznych firm, zazwyczaj tych, z którymi sama współpracuje.
Podsumowanie
Decydując się na skorzystanie z tak rozległej, złożonej i po prostu kompleksowej usługi, jaką jest administrowanie nieruchomościami musimy mieć świadomość tego, że jej cena będzie adekwatna do wielkości posiadanych przez nas budynku, ale i do rozległości prac, jakie zostaną zawarte w umowie z poszczególnym jej wykonawcą. Tak naprawdę jednak usługa ta może okazać się zbawienna – zwłaszcza jeśli nieruchomości posiadamy kilka, a samodzielne zarządzanie nimi sprawia nam problem. Nie wahajmy się zapytać, dogadywać i ustalać – administrowanie nieruchomościami http://www.pmgpartner.pl/zarzadzanie-nieruchomosciami-warszawa-wola.php jest bowiem usługą na tyle elastyczną, że z pewnością uda nam się dostosować je do naszych indywidualnych oczekiwań, potrzeb i możliwości finansowych.