Zadbane paznokcie to przede wszystkim przyjemny efekt estetyczny. Coraz większą popularność w tym zakresie zdobywa m.in. manicure/pedicure hybrydowy czy żelowy. Do ich wykonania potrzeba jednak specjalnych preparatów (np. lakier hybrydowy, cleaner) i akcesoriów, umożliwiających bezpieczne opracowanie płytki i zachowanie jak najbardziej trwałego efektu. Jednymi z takich akcesoriów polerki oraz nabłyszczacze. Jaka jest ich funkcja? Czym się kierować przy wyborze?

Polerka do paznokci – do czego służy?

Przed każdym zabiegiem należy zawsze przygotować opracowywane miejsce. To samo dotyczy paznokci – przed wykonaniem manicure należy je odpowiednio przygotować. Dzięki temu wszystkie preparaty – baza i lakier hybrydowy, lepiej będą się rozprowadzać po płytce i sprawiać, że produkty dłużej się utrzymają. Dobrze przygotowana płytka paznokciowa zmniejsza ryzyko np. odpryśnięcia lakieru.

Zadaniem polerki jest więc przede wszystkim zmatowienie płytki paznokciowej. Proces ten nazywa się jej “otwarciem”. Paznokieć w tym momencie jest mniej chroniony, co z jednej strony sprawia, że wszystkie preparaty lepiej się w niego wchłaniają, z drugiej jednak – wymusza konieczność późniejszego “zamknięcia” płytki paznokciowej.

Dzięki polerce można również wyrównać strukturę paznokcia, pozbyć się wszelkich zgrubień i bruzd. To z kolei sprawia, że lakier rozkłada się równomiernie i wygląda estetycznie. Korzystając z polerki, należy dokładnie wypolerować każde miejsce. Warto również potraktować polerką skórki, znajdujące się wokół płytki paznokciowej.

Polerka do paznokci – jakie są jej rodzaje?

Polerka jest dostępna w kilku postaciach, a wybór odpowiedniej zależy wyłącznie od własnych preferencji i wygody pracy.
Przede wszystkim rozróżnia się tzw. polerki:

Do ręcznych zalicza się tradycyjne pilniki oraz bloki polerskie. Można również skorzystać z frezarki i doboru odpowiedniego frezu polerującego (jest to opcja elektryczna). W przypadku pilników najbardziej polecane są papierowe, choć w porównaniu z frezami polerskimi są i tak nieco bardziej agresywne dla płytki paznokciowej. Z pewnością należy odrzucić pilniki metalowe, gdyż znacznie pogarszają kondycję paznokci – wpływają na ich rozdwajanie się i łamliwość.

Nabłyszczacz do paznokci – do czego się go stosuje?

Można powiedzieć, że polerka jest niezbędna do rozpoczęcia manicure/pedicure, z kolei nabłyszczacz – do jego wykończenia. Nabłyszczacz nie tylko zamyka płytkę paznokciową, ale również tworzy na niej warstwę ochronną.

Dzięki temu nałożone preparaty dłużej się trzymają i są zabezpieczone przed działaniem różnych czynników, np. chemicznych. Dodatkowo nabłyszczacze dają efekt połyskującego wykończenia na paznokciach.

Nabłyszczacz do paznokci – jakie są jego rodzaje?

W przypadku nabłyszczaczy zwykle dostępne są 2 opcje – nabłyszczacze w formie:

  • lakieru/topu,
  • frezu.

Wybór nabłyszczacza zależy od własnych preferencji i rodzaju wykonywanego manicure/pedicure. Jeśli są to tradycyjne lakiery, to wówczas warto sięgnąć po nabłyszczacze w formie lakieru lub frezu. Frez dobrze sprawdzi się również przy paznokciach żelowych oraz akrylowych. Z kolei manicure hybrydowy najlepiej wykończyć topem (ma postać lakieru, który należy utwardzić pod lampą).

Jak wybrać frez polerski, a jak nabłyszczający?

Wybierając frez, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na tworzywo, z którego został wykonany. Do polerowania najlepiej sprawdzają się frezy filcowe, z kolei do nabłyszczania – gumowe. Są najłagodniejsze i dają piękny, połyskujący efekt.

Frezy polerskie i nabłyszczające od Kerpro mają łagodne kształty, dzięki czemu pozwalają na dokładne opracowanie płytki przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Dzięki temu są odpowiednie nawet dla początkujących osób. Frezy o kształcie zaokrąglonego walca są również odpowiednie dla pacjentów z cukrzycą (bardzo ciężko dokonać nimi uszkodzenia paznokcia lub skórek). Każdy z frezów nadaje się do dezynfekcji i sterylizacji.

Jak dbać o frezy?

Aby frezy polerskie i nabłyszczające posłużyły jak najdłużej, należy o nie odpowiednio dbać. Wykonane są z odpornych materiałów, jednak aby korzystać z nich przez wiele lat, warto odpowiednio je konserwować. Frezy powinno się dezynfekować i poddawać sterylizacji. Do dezynfekcji najlepiej sprawdza się myjka ultradźwiękowa – pod wpływem dźwięków o określonej częstotliwości, płyn zaczyna falować. W ten sposób oczyszcza umieszczone w myjce produkty. Przed dezynfekcją frezów warto oczyścić je ręcznie, za pomocą przeznaczonych do tego szczoteczek. Sterylizację przeprowadza się w urządzeniu określanym jako autoklaw.

Czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja frezów powinny mieć miejsce po każdorazowym ich użyciu. Inaczej na powierzchni polerki czy nabłyszczacza będą się gromadzić bakterie.