Weekend w Trzęsaczu

Standard

Wieś położona w województwie zachodniopomorskim, słynąca z ruin kościoła osuwającego się do morza. Taki wstęp wystarczy aby każdy domyślił się o jaka miejscowość chodzi. Oczywiście jest to Trzęsacz. Cicha, spokojna wioska położona nad Bałtykiem. Co roku przyciąga wielu turystów zarówno z Polski jak i tych zagranicznych. Nie ma tam takich tłumów plażowiczów jak w pobliskich, dużych kurortach ale i tak w sezonie wakacyjnym, bez wcześniejszej rezerwacji letniego noclegu może być kłopot ze znalezieniem wolnego pokoju. Co tak przyciąga do tej wioski?

Na pewno piękne piaszczyste plaże, miejscami pokryte kolorowymi kamyczkami. Czyste, morskie powietrze nasycone jodem. Ciekawe zabytki przypominające o minionych latach. Szlaki turystyczne sprzyjające pieszym wędrówkom. Możliwość aktywnego spędzenia urlopu. To całkiem sporo, jak na taką małą wioskę. Wspomniany gotycki kościół zbudowany został na stromym morskim kliwie, dwa kilometry od brzegu morza. Przez całe lata fale podmywały budynek i w końcu została po nim tylko jedna ściana. Konserwatorzy zabytków zrobili wszystko aby zabezpieczyć klif i pozostałości kościoła przed całkowitym zniszczeniem ale czy ściana przetrwa…pokarze czas ale specjaliści przewidują, że za kila lat po budynku zostaną tylko ślady. Może zatem warto pospieszyć się i zobaczyć jeszcze to co zostało. Na plażę schodzi się schodkami, które prowadzą z platformy widokowej. Wspaniałe wrażenie : bezkres morza, piaszczyste wydmy i okoliczne krajobrazy widziane z takiej wysokości.

W wiosce na uwagę zasługuje nowoczesne multimedialne muzeum, w ciekawy sposób pokazujące jak wyglądała walka o zabezpieczenie ruin kościoła przed zniszczeniem. W południowej części miejscowości znajduje się piękny pałac z XVIII wieku. Obok niego stary park, liczący około 200 lat z pomnikowymi drzewami i wspaniałymi alejkami, zachęcającymi do spacerów. Można odnieść wrażenie jakbyśmy przenieśli się w czasie. Poza zabytkami Trzęsacz oferuje przyjezdnym różne inne atrakcje. Nad klifowymi brzegami przy sprzyjającej pogodzie, możemy zobaczyć paralotniarzy, którzy upodobali sobie szczególnie te tereny. Istnieje tez możliwość przelotu taką paralotnią. nie potrzeba do tego żadnych szkoleń. Kilka wskazówek instruktora i lecimy, oczywiście jako pasażer. Widok całego Trzęsacza a zwłaszcza linii brzegowej to niezapomniane wrażenie. Przez miejscowość kursuje kolejka wąskotorowa, szczególną frajdę sprawiająca dzieciom. Teren wioski przecinają piesze szlaki turystyczne, a ci którzy nie lubią forsownych wypraw trasę mogą pokonać na grzbiecie konia. Wakacje w siodle to ostatnimi laty bardzo ciekawa propozycja. We wsi otwarto również pierwsze w Polsce pole do mini golfa filcowego. Można na nim rozgrywać zawody na międzynarodową skalę. Wszystko to i wiele innych atrakcji jakie Trzęsacz ma dla swoich gości powinno już skłonić do rezerwacji noclegu i wypad np. na weekend do tej uroczej miejscowości.

One thought on “Weekend w Trzęsaczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>