Sława – unikalne zabytki miasteczka

Standard

Sława to pełne uroków miasteczko na Pojezierzu Leszczyńskim, na wschodnich krańcach województwa lubuskiego. Kompleks starego, średniowiecznego miasta Sława położony nad jeziorem Sławskim w obrębie tzw. Zatoki Miejskiej dla krajoznawców i miłośników architektury stanowi nie lada gratkę i atrakcję turystyczną. Przykładem jest kościół parafialny późnorenesansowy z XVII wieku pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Sławie, usytuowany na zachód od rynku miasta. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje kamienna ambona, będąca arcydziełem sztuki kamieniarskiej pochodząca z 1619 roku. Kolista mównica, wykonana z piaskowca została wsparta na kolumnie jońskiej oplecionej winoroślą. Ambona według przekazu jest jedynym zabytkiem, który ma związek z kometą Halleja. Baldachim ambony ma kształt gwiazdy, umieszczono na nim słońce, księżyc, gwiazdy i widniejącą kometę z rozjaśniającym się ogonem. Ambona została ufundowana jako wotum dziękczynne przez Hr. Rechenberga ze Sławy za szczęśliwe oddalenie klęsk – taki też napis został umieszczony na zapleczu ambony.

Sława ma też inny piękny zabytek – Zespół Pałacowy, który jest przykładem architektury barokowej, otoczony parkiem (powstałym z sadu przypałacowego i ogrodu). Park obejmuje powierzchnię prawie 45ha, składa się z części dawnego ogrodu ozdobnego, parku krajobrazowego okalającego ogród, pochodzącego z XIX wieku oraz miejskiej części ogrodu rozciągającej się wzdłuż jeziora Sławskiego. Na terenie parku warta zobaczenia jest sosna czarna mierząca 390 cm, stanowiąca najgrubsze drzewo tego gatunku w Polsce. Park miejski Sławy jest nie tylko miejscem spacerów, odpoczynku dla mieszkańców i turystów, ale także miejscem, gdzie krzyżują się szlaki turystyczne.

Sława zaprasza także na skorzystanie z tutejszej bazy noclegowej. Na miejscu znajduje się wiele hoteli, hosteli, pensjonatów, kwater prywatnych i pól namiotowych. Każdy – nawet najbardziej wymagający turysta – znajdzie tu miejsca do spania, które z całą pewnością zaspokoją wszystkie jego oczekiwania i preferencje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>