Rudawy Janowickie – ciekawy skrawek Sudetów

Standard

W Sudetach Zachodnich rozciąga się ciekawe pasmo górskie – Rudawy Janowickie. Położone ono jest pomiędzy Górami Kaczawskimi I Karkonoszami. Są one wyjątkowe pod każdym względem. Zbudowane są w głównej mierze ze skał magmowych i z granitów. W masywach pasma, szczególnie w rejonie Kowar, na przestrzeni kilku setek lat wydrążono dziesiątki kilometrów podziemnych labiryntów w poszukiwaniu rud żelaza, miedzi, ołowiu, srebra, a w latach 50. nawet uranu. Obecnie w niektórych z dawnych kopalń poprowadzone zostały trasy turystyczne. Można więc dokładnie od spodu, czy środka przyjrzeć się skomplikowanej budowie tego regionu.

Znaczną część Rudaw Janowickich obejmuje Rudawski Park Krajobrazowy. Powstał on nie tylko ze względu na walory geologiczne ale również aby chronić piękną przyrodę, łąki, torfowiska i buczynę górską. Baza noclegowa Rudaw tak jak i całych Sudetów (meteor-turystyka.pl) jest dobrze przygotowana na przyjęcie nawet dużej ilości turystów jednocześnie. Noclegi to komfortowe pokoje w pensjonatach, schroniskach, hotelach i gospodarstwach agroturystycznych. W okolicznych uzdrowiskach działają sanatoria i domy wczasowe.

Bardzo ciekawym miejscem w Rudawskim Parku Krajobrazowym są cztery jeziorka: purpurowe, błękitne, żółte i czarne. Ich kolor związany jest ze składem chemicznym ścian i z barwą minerałów tutaj występujących. Szczególnie warto polecić pierwsza dwa, łatwo się do nich dostać i leżą blisko siebie. Jeziorka te są po prostu wyrobiskami, zalanymi przez wodę. Turystów przyciągają również przepiękne widoki i malownicze szlaki turystyczne. Już nawet królowie doceniali to miejsce i chętnie przyjeżdżali tutaj na letni wypoczynek. Z tamtych czasów pozostały jeszcze pałace wznoszące się u podnóża gór. Większość z nich popadła w ruinę ale nadal przypomina o dobrych czasach. Odwiedzający te tereny szukają tu możliwości uprawiania turystyki pieszej, rowerowej a nawet konnej. Nie ma tutaj rozrywek typowych dla wielkich miast ale jest cisza, spokój i możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Przepiękne krajobrazy i panoramy cieszą oczy i pozwalają na wyciszenie. Rudawy Janowickie to na pewno miejsce warte zobaczenia. Każdy znajdzie tam to czego potrzeba aby odpocząć od codzienności. Już weekend spędzony w takim miejscu pozwoli na zregenerowanie sił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>