Kołobrzeg – miasto pomników

Standard

Miejscem, do którego bez dwóch zdań należy się udać wybierając się w okolicę województwa zachodniopomorskiego jest Kołobrzeg. Ten nadbałtycki kurort jest dobrze znaną i popularną wśród turystów miejscowością. Od wielu lat urlopowicze z chęcią korzystają z jej usług. Wielu wraca tu z roku na rok z coraz to większą grupą znajomych lub też z całymi rodzinami. Wybierają oni to miejsce nie bez powodu. Od  zabytkowych obiektów, interesujących miejsc, w które można się udać, po życzliwych mieszkańców, którzy z chęcią goszczą przybyszów – miasto posiada wiele walorów turystycznych. Nie bez znaczenia jest także  baza turystyczna w mieście, która zawiera liczne oferty noclegów zarówno hoteli i pensjonatów, jak i przytulnych, położonych w malowniczych rejonach kwater prywatnych czy też domków jednorodzinnych. Każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Kołobrzeg wielu kojarzy się z odpoczynkiem na czystej i szerokiej nadbałtyckiej plaży. Trzeba jednak powiedzieć, iż ta turystyczna miejscowość ma w zanadrzu dużo więcej do zaoferowania. Miasto to szczyci się niebywale szeroką historią. Na jej terenie natknąć się możemy na szereg niesamowitych zabytków, które upamiętniają wydarzenia mające miejsce w tym mieście. Także każdy miłośnik pomników będzie tu w siódmym niebie, bowiem na terenie Kołobrzegu jest ich bez liku.

Do najważniejszych z pewnością zaliczyć należy chociażby Pomnik Zaślubin Polski z Morzem, który to usytuowany została w praktycznie samym centrum Parku im. S. Żeromskiego tuż obok promenady nadmorskiej, pomiędzy molem, a miejscową latarnią. Historia tego obiektu sięga wieku XX, na kiedy to datuje się jego powstanie. Kształt owego zabytku jest stylizowaną flagą, która odlana została w betonie. Co ciekawe, tuż pod nią stworzony został prześwit, który ma niejako symbolizować ,,okno na świat’. Kolejnym z bardzo ważnych i cennym w tym regionie jest Pomnik Wdzięczności Polskim Wyzwolicielom, który ulokowany został tuż przy Skwerze 18 marca. Z jednej strony ma on symbolizować honor i oddanie, z drugiej natomiast ma stanowić hołd dla polskich żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie miasta.

Nie bez znaczenia są tu także inne monumenty, wśród których wymienić należy zwłaszcza: Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnik Sanitariuszki, Pomnik Arcybiskupa Marcina Dunina, Pomnik Komandora Stanisława Mieszkowskiego czy też Pomnik Tysiąclecia Utworzenia Biskupstwa w Kołobrzegu. Bez dwóch zwiedzając pomniki możemy nie tylko zrobić sobie przerwę w opalaniu się i pływaniu w bałtyckich wodach, ale to jest również znakomita okazja do bardziej szczegółowego poznania miasta, w którym przebywamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>