Krynica-Zdrój zadowoli każdego turystę

Standard

Krynica-Zdrój to miasteczko w powiecie nowosądeckim – niewielkie, a jednak przez cały rok odwiedzane licznie przez turystów. W XIX wieku, z którego pochodzi większość najpiękniejszych budynków, było modnym uzdrowiskiem. Bywali tutaj m.in. Jan Matejko, Artur Grottger, Henryk Sienkiewicz, Józef Ignacy Kraszewski, Ludwik Solski, Helena Modrzejewska, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jan Kiepura czy Józef Piłsudski, jak i współczesne znane osobistości, nie tylko z Polski.

W Krynicy-Zdroju znajdziemy piękne wille oraz budynki uzdrowiskowe, większość z nich skoncentrowana przy głównym deptaku – ul. Nowotarskiego i Dietla – oraz w jego okolicy. Stary Dom Zdrojowy, wybudowany w roku 1889 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków. Znajduje się tu źródło oraz pijalnia wód oraz sala balowa, która była najmodniejszym miejscem wśród socjety z przełomu wieków. Ciekawie prezentuje się również budynek tzw. Nowych Łazienek Zdrojowych z 1926 roku. W Krynicy jest kilkanaście źródeł i rozlewni wód mineralnych. Pijalnia Główna to nowoczesny budynek, sąsiadujący z muszlą koncertową. Znajdziemy w miasteczku działające do dzisiaj sanatoria, pensjonaty i apartamenty lub pokoje gościnne w pięknych starych budynkach, luksusowe, jak i w średnim standardzie hotele. Noclegi Krynica-Zdrój oferuje bardzo zróżnicowane. Nie zabraknie też miejsc, gdzie można zjeść czy spędzić miło czas. Na stokach okolicznych wzgórz i w dolinach w miarę rozwoju miasta powstały nowoczesne sanatoria i hotele, wiele z nich dysponuje własnym basenem.

W centrum miasteczka odwiedzić warto Muzeum Nikifora, mieszczące się w uroczej willi „Romanówka”, a także prywatne muzea poświęcone łowiectwu czy zabawkom. Odbywa się tu także wiele wydarzeń kulturalnych, z których największym jest Festiwal im. Jana Kiepury.

Oczywiście Krynica-Zdrój jest też miejscem sprzyjającym aktywnemu wypoczynkowi przez cały rok. W lecie można wybrać się na wędrówki górskimi szlakami, spływ rzeką Poprad, uprawiać jazdę konną, na rowerze, nordic walking, marszobiegi, tenis. Na dorosłych i dzieci czeka park linowy i całoroczny tor saneczkowy oraz kryte lodowisko – otwarte przez cały rok. W zimie z kolei korzystać można z tras narciarskich – zjazdowych i biegowych – w Krynicy oraz sąsiednim Tyliczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>