Kierunek Polańczyk – kameralne uzdrowisko w Bieszczadach

Standard

Polańczyk to mała wieś wczasowo – uzdrowiskowa, położona na terenie województwa podkarpackiego. Uroku dodaje jej fakt, że leży nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Polańczyk ma renomę miejscowości, która stanowi znakomitą alternatywę dla skomercjalizowanych Mazur.

Nie trzeba trzeba być pacjentem sanatorium w ramach kontraktu z NFZ – można wykupić zabiegi bez skierowania lekarskiego. O tym wie coraz więcej ludzi, którzy nie chcą latami czekać na przydział miejsca w sanatorium i stają się kuracjuszami na własną rękę.
W Polańczyku  znajdują się wody mineralne wodorowęglanowo- sodowe, które pozwalają na przeprowadzanie licznych kuracji pitnych i kąpieli leczniczych.

Leczone w Polańczyku schorzenia to głównie choroby narządu ruchu (ortopedyczno-urazowe), reumatologiczne, neurologiczne, górnych dróg oddechowych, układu krążenia i przemiany materii. Tutaj skutecznie prowadzi się walkę z otyłością – chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Do wyboru jest wiele zabiegów, między innymi takich jak fizykoterapia, hydroterapia, laseroterapia, magnetronik, inhalacje. Prócz wód mineralnych wykorzystywana jest borowina i parafina. 

Polańczyk na nocleg jest na chwilę obecną gotowy przyjąć około tysiąca pięciuset osób, poszukujących kontaktu z naturą lub sposobu na zdrowie. Z racji malowniczego charakteru wsi i jej położenia każdy cel przyjazdu zostanie uwieńczony satysfakcją z pobytu. Osada jest znana z gościnności oraz tego, że nie ma tutaj przetłoczenia – zatem jest szansa na przebywanie w uzdrowisku w dość kameralnej atmosferze.

Polańczyk uzyskał status uzdrowiska w 1974 roku – było to kilka lat po stworzeniu Jeziora Solińskiego, które jest największym w Polsce sztucznym tworem wodnym o przeznaczeniu retencyjno – energetycznym. Obecnie jest miejscem, które słynie ze swojego piękna. Na jego ogromnym obszarze (22 km2) są cztery wyspy. Tylko jedna z nich jest zamieszkała, a dwie stanowią przestrzeń zagospodarowaną przez samą naturę. Czwarta wyspa jest widoczna wyłącznie podczas bardzo niskiego poziomu wody, kiedy to zalana góra wychyla swój szczyt. Warto pamiętać, by podczas kąpieli wodnych korzystać z miejsc do tego wyznaczonych – inne obszary mogą zawierać niewidoczne na pierwszy rzut oka podwodne przeszkody, co nie jest bezpieczne dla miłośników wodnych radości. Jeśli jednak nie jesteśmy fanami kąpieli wodnych, a mamy ochotę cieszyć się urokami Soliny mamy możliwość wypożyczenia odpowiedniego sprzętu wodnego, który pozwoli nam na odbycie niezapomnianego rejsu po tafli jeziora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>